Sağ balinalar yok olma eşiğinde

Kış aylarında bilim adamlarının 2015’ten beri gördüklerinden daha fazla Kuzey Atlantik balinası doğdu. Bu, üç yıl önce bilinmeyen türlerin nesli tükenmekte olan türleri hakkında endişelenen araştırmacılar için cesaret verici bir işaret., Endişeli.

Araştırma ekipleri, Aralık’tan Mart’a kadar Florida ve Kuzey Carolina anneleri arasındaki sınırda yüzen 17 yeni doğmuş sağ balina buzağı gözlemledi. Buzağılardan biri tekneye vurulduktan kısa bir süre sonra öldü, bu da uzmanların doğumdan daha fazla korktuğu sağ elini kullanan balinalar için yüksek ölüm oranını hatırlattı.

Toplam buzağı sayısı, son üç yıldaki toplam buzağı sayısına eşittir. Bu, bilim adamlarının otuz yıldır ilk kez doğru sıfır balinanın doğumunu gördükleri 2018 buzağılama sezonunun garip kısmını da içeriyor. Ancak araştırmacılar, tahmini yaklaşık 360 kişilik bir nüfustan geri dönmek için önümüzdeki yıllarda daha fazla Kuzey Atlantik balinasına ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Georgia’nın doğal kaynaklarını yönetmek için doğru balinaları denetleyen bir vahşi yaşam biyoloğu olan Kelly George, “Gördüğümüz şey, önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edecek olan doğum tırmanışının başlangıcı olmayı umduğumuz şeydir,” dedi. “Nüfusu dengelemek ve tekrar büyümelerini sağlamak için yılda yaklaşık bir düzine buzağı üretmeleri gerekiyor.”

Gerçek balinalar, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusundaki daha sıcak Atlantik sularını doğurmak için her kış göç eder. Eğitimli izleyiciler, doğum mevsimi boyunca hemen hemen her gün kıyı şeridi üzerinde uçar ve yeni doğanlar için suyu tarar.

Georgia ve Florida üzerindeki yüzeyler, genellikle sezonun sonu olan Mart ayının son günü Çarşamba günü sona erdi. Gözlemciler, 15 Nisan’a kadar Carolina sularını izliyor ve balinalar kuzeye beslenme alanlarına giderken bebeklerin görmezden gelinmesini umuyor.

Bu sezon buzağı sayısı 2015 yılında kaydedilen 17 doğuma karşılık geliyor. Gerçek balina uzmanları, 2009’da 39 doğumun teyit edildiği göz önüne alındığında, bu sayının ortalama civarında olduğunu tahmin ediyor.

READ  Sadece kaşıntı değil Kaşıntı: Boz ayılar, eş bulmak için "sürtünme noktaları" kullanabilir

Bilim adamları, son yıllardaki durgunluğun Maine Körfezi’ndeki ve Nova Scotia’daki Fondy Körfezi’ndeki sağ balinaları besleyecek zooplankton eksikliğinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Bu sezon doğum sayısındaki artışın balinaların sudan zengin sulara aktarıldıktan sonra sağlığının bir sonucu olabileceğini söylüyorlar.

Boston’daki New England Akvaryumu’nda araştırma yapan bir gerçek balina olan Philip Hamilton, “Bu, dişilerin doğum yapmak için yeterli durumda olduğu bu yeni diyete adapte olmaya başladıklarının biraz umut verici bir işaretidir,” dedi.

Doğum oranına kıyasla, ölümlerin sayısı hala çok yüksek

Yine de çevreciler, düz balinaların üreme kabiliyetlerinin ötesinde hızlarda – çoğunlukla insan nedenleriyle – öldüğünden endişe duyuyorlar.

Bilim adamları, 2017’den beri ABD ve Kanada sularında 34 sağ kanat balinanın, çoğunlukla olta takımlarına yakalanmaları ve tekneler ve gemilerle çarpışmaları nedeniyle öldüğünü doğruladılar. Aynı dönemde fazladan balinaların hayatta kalma olasılığı düşük olan ciddi yaralanmalarla kaydedildiği göz önüne alındığında, araştırmacılar gerçek ölüm oranının en az 49 olabileceğinden korkuyor.

Bu, 2017’den beri kaydedilen 39’dan fazla sağ balina doğumudur.

Hamilton, “İnsan ölümlerini azaltır veya ortadan kaldırırsak, doğum oranları iyi olur” dedi. “Hızlı öldürmelerini engelleyecek bir hızda üretilebilmeleri için doğurganlıktan sorumlu olmamalılar. Öldürmeyi önlemek için sorumlu olmalıyız.”

İzle | Araştırmalar, gemilerin nesli tükenmekte olan gerçek balinaları nasıl tehdit ettiğini gösteriyor

Dalhousie Üniversitesi’nden yeni bir araştırma, Kanada sularındaki hız sınırlarının, Kuzey Atlantik çarpışmasında sağ balinaların öldürülmesini engellediğini gösteriyor. Ancak Davy, CBC’den raporlar. 2:12

Federal hükümetin, Kuzeydoğu’da ıstakoz ve yengeç yakalamak için kullanılan av araçlarına dolanmış sağ balinaların sayısını azaltmayı amaçlayan yeni yasaları yakında tamamlaması bekleniyor. Sudaki dikey olta iplerinin azaltılması ve mevsimsel olarak kısıtlanmış alanların iyileştirilmesi önerileri hararetle tartışılıyor. Balıkçılar önerilen kuralların kendilerini raydan çıkarabileceğini söylerken, koruma grupları yeterince katı olmadıklarında ısrar ediyorlar.

READ  Bu Alberta kedisi, insanlarıyla birlikte kayak yapmayı, kürek çekmeyi veya "açlıktan ölmeyi" sever.

IAEA sözcüsü Alison Garrett, 31 Aralık raporu yayınlandıktan sonra Ulusal Denizcilik Hizmetleri’nin önerilen kurallar hakkında 170.000’den fazla kamuoyu yorumu aldığını söyledi. “Nihai kurallar bu yaz yayınlanmalı” dedi.

Garrett, Balıkçılık Hizmetinin, sağ balinaların sıklıkla görüldüğü mevsimlik mevsimlerde 2008’den bu yana bazı Atlantik sularında daha büyük gemiler için hız sınırları koyan federal yasaları değiştirmeyi de düşündüğünü söyledi. Ajansın Ocak ayındaki raporu, denizcilerin hız yasalarına uyumlarının genel olarak iyileştiğini, ancak güneydoğu limanlarındaki dört büyük ticari gemide hala% 25’in altına düştüğünü gösterdi.

Georgia Whale Survey koordinatörü George, “Hayatta kalma tahminlerinden, gerçek balinaların bizden daha fazla öldüğünü uzun zamandır biliyoruz” dedi. “Çok daha fazla buzağı üretmeleri gerekiyor. Ama asıl mesele şu ki, balık halatlarında ve teknelerindeki dolaşma sayısını önemli ölçüde azaltmak zorundayız.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *