Ottawa, Highway 413’ün çevresel değerlendirmesini yapıyor

Federal hükümet, çevresel değerlendirmesini yürütmek için GTA’nın kuzeybatısında tartışmalı bir önerilen otoyol başlattığını açıkladı.

Vaughan, Caledon, Brampton ve Halton Hills üzerinden geçen 413 numaralı karayolu çevreciler, belediye meclisleri ve bazı sakinler tarafından gereksiz gördüğü ve çevreye çok pahalıya mal olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Eyaletin yolun tam etkisine ilişkin yeterli değerlendirmesi konusunda endişe duyan birçok kişi, Dışişleri Bakanı Jonathan Wilkinson’ı harekete geçmeye çağırdı.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Federal Etki Değerlendirme Ajansı’nın diğer departmanlarla birlikte “proje için açık federal endişe alanları” belirlediğini yazdı.

Wilkinson Pazartesi öğleden sonra CBC Toronto’ya verdiği demeçte, “Fed tarafından listelenen nesli tükenmekte olan türlerin sayısı ve yaşamsal yaşam alanları üzerindeki potansiyel etkileri hakkında önemli endişeler var” dedi.

İl, 400 seri karayolunun 2051 yılına kadar 14,8 milyon nüfusa sahip olacağı tahmin edilen daha büyük at yetiştirme alanına hizmet etmek ve tıkanıklığı azaltmak için gerekli olduğunu iddia etti.

İlin Karayolu 413 için tercih edilen güzergahı, Wagon üzerindeki Highway 400’den ve Curve West’ten Halton’daki 401 ve 407 numaralı Karayollarının kesişme noktasına kadar devam ediyor. (ontario.ca)

Ontario Ulaştırma Bakanı Carolyn Mulroni, Ford yönetiminin şu anda “güçlü” çevresel değerlendirmesinin ortasında olduğunu söyledi.

Mulleroni, Ottawa kararının açıklanmasının ardından Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Federal etki değerlendirmesinin kapsamının ne olduğu veya etkisinin tam bir değerlendirmesinin garanti edilip edilmediği belirsizdir.”

Ayrıca, hükümetinin “birinci proje değerlendirmesine” inandığını ve “batı geyik kurbağası, kızıl başlı ağaçkakan ve Rapids Kulübü üzerindeki olası olumsuz etkilerle ilgili yeni tespit edilen endişelerini gidermek için federal hükümetle birlikte çalışacağını” da sözlerine ekledi. کرد. “

Çevre grupları hareketi alkışladı

Ontario Çevre İklimi Programı Çevre Koruma Direktörü Sarah Buchanan, ekibinin güncellemeden “çok memnun” olduğunu ve yeni değerlendirmenin projede önemli ilerlemenin önünü açmasını beklediğini söyledi.

“Her iki hükümetin de bu karayolunun potansiyel etkisini daha iyi anlamasını ve ilin başka yerlerde milyarlarca dolar harcamaya karar vermesini umuyoruz.” Dedi.

Buchanan ayrıca, Ottawa’nın kararının projeyi iptal etmek anlamına gelmediğini de söyledi – özellikle de daha önce Viyana hükümetinde öldürülme konseptini gördüğü ve Doug Ford yönetimi altında yeniden canlandırıldığı için.

“Daha önce ölümlerde artış gördük” dedi. “Bu, nihayetinde eyalet ve federal hükümetlerin elinde.”

Dinle | Eleştirmenler, Highway 413’ün GTA yollarındaki tıkanıklığı daha da kötüleştirebileceğini söylüyor.

Ne yeryüzünde27:00Genişleme için Bina: Sonraki Karayolu İkliminin Etkisi

Yeni otoyollar trafiği geçici olarak azaltabilir, ancak maliyeti nedir? Yakında Toronto yakınlarındaki 413 numaralı Karayolu üzerinde alınacak kararla, tartışmaya ve bize kentsel yayılma, yeşil alan ve insan sağlığı hakkında ne anlattığına daha yakından bakıyoruz. 27:00

Tony Malfara da bekçisinden vazgeçmeyecek.

Kleinburg’da yaşayan Malfara, otobana karşı güçlü bir şekilde örgütlenen yerel bir sakin – aslında, Markam komitesi toplantısında onu Tanıtmak için temsilcisini beklerken Pazartesi günü haberi aldı.

CBC Toronto’ya “Hepimizin tam zamanlı işleri var, hepimizin yapacak işleri var ve kayıtsız kalmak ve ‘Vay canına, bu bir zafer’ demek çok kolay,” dedi. ”

“Kapıyı kapatıp dosyaları dolaba koyup bir daha olmayacağını söyleyene kadar kesintisiz bir yolculuk olacak.”

Toronto, Mississauga, Orangeville ve Halton Hills dahil olmak üzere bir dizi konsey, otoyolun inşasına karşı oy kullandı.

Bradford Bypass için federal bir değerlendirme yok

Bu arada federal hükümet, önerilen yakın bir otoyolda çevre değerlendirmesi yapmayı reddetti ve çevre grupları arasında endişelere yol açtı.

Holland Marsh Otoyolu olarak da bilinen Bradford Geçişi, Highway 400 ve Highway 404 arasında bir doğu-batı geçişidir.

Wilkinson, CBC News’e, projenin hükümet belgelerinde GTA West projesi olarak anılan Highway 413’e kıyasla federal bir incelemeyi hak etmediğini söyledi.

Hollanda’nın görünümü Hollanda, önerilen Ontario Karayolunun henüz inşa edilmemiş bir bölümünün yakınında. (Jeff Lidlow)

“Temel fark, federal yetki alanlarında kesinlikle hala bazı potansiyel etkiler varken, bunların GTA West projesiyle aynı seviyeye ulaşmamış olmasıydı” dedi.

Çevre savunuculuğu ve diğer çevre grupları, yeni bir başlangıçtan ziyade belirli bir konuya, özellikle de eyaletin 1997 Hollanda Bataklık Yolu Çevre Değerlendirmesini kullanma planına odaklanıyor.

Buchanan, Ottawa’nın çevresel sonuçları araştırmama kararını “hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

“Bu otoyol da yıkıcı etkilere sahip olacak. Aynı zamanda yeniden canlandı. Bu, daha önce rafa kaldırılan ve yeniden inşa edilen başka bir zombi otoyoludur.”

READ  Miras Bakanı Steven Gilbo, Miras'ın Avustralya'daki Facebook eyleminin 'düzenleme ihtiyacını' kanıtladığını söylüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *