Kuş yuvalama alanındaki Trans Dağı boru hattının inşaatı durduruldu

Çevre ve İklim Değişikliği Kanada, Trans Dağı Boru Hattı’nın inşasının Burnaby BC’deki bir orman içinden kuş yuvalama sezonunun sonuna kadar askıya alınmasını emretti.

Ajans, emrin bir kolluk görevlisinin Anna’nın sinek kuşu yuvasına ve diğer göçmen kuşlara verilen zararla ilgili şikayeti takiben bölgeyi ziyaret etmesi sonrasında verildiğini söyledi.

Bir e-postada yapılan açıklamada, “Yuvalama mevsimi olduğu göz önüne alındığında, göçmen kuşlar şu anda özellikle savunmasızdır” denildi.

“Bitki örtüsünü ve ağaçları kesmek veya buldozerler gibi diğer yıkıcı faaliyetler yapmak veya aktif yuvaların yakınında motorlu testereler ve ağır makineler kullanmak, muhtemelen bu yuvaları rahatsız edecek veya yok edecektir.”

İnşaatın 20 Ağustos’a kadar geçici olarak askıya alındığı söyleniyor.

12,6 milyar dolarlık geliştirme projesi, Edmonton ile Burnaby Nakliye Terminali arasındaki mevcut boru hattının kapasitesini üç katına çıkararak seyreltik bitüm, daha hafif hammaddeler ve rafine yakıtlar dahil olmak üzere günde yaklaşık 890.000 varil ürüne çıkarmak için tasarlandı.

Community Nest Finding Network’ten Sarah Ross, grubun Şubat ayında Burnaby bölgesinde sinek kuşlarını tespit etmeye başladığını söyledi. “Anna Hummingbird, yuva yapıp Ocak ayı başında gelen ilk kuşlardan biridir” dedi.

Ross bir röportajda “Gözlemlediğimiz küçük alanda muhtemelen on yuva olduğunu söylüyorum” dedi. Ekibi, boru hattı inşaatçılarının üçte birine bundan kaçınmaları söylendiğini gözlemliyor.

“Bu bölgedeki sinekkuşu yuvalarının yoğunluğu bizi gerçekten şaşırttı. Bu onlar için gerçekten zengin bir yaşam alanı. İhtiyaç duydukları her şeye sahip – temiz suya ve tüm meyve çiçeklerine yakın.”

Grup, bölgedeki yuvaların varlığını Trans Dağı ile federal ve il çevre yetkililerine bildirdi.

Şirket siparişe yanıt verir

Çevre ve İklim Değişikliği Kanada, iki yerinde incelemeden sonra sipariş verdiğini açıkladı.

12 Nisan’da, şirkete 1. Karayolu boyunca 1.000 metrelik alanda “göçmen kuş yuvasını veya yumurtasını derhal rahatsız etmekten, yok etmekten veya ele geçirmekten kaçınması” çağrısında bulunan sözlü bir emir yayınlandı.

READ  Yeniden kullanılabilir kaplar popüler bir pandemi eğilimidir

Ayrıca Trans Mountain’a, yuvaları bozabilecek ve yok edebilecek buldozerler ve motorlu testereler gibi ağır makinelerin kullanılmasını gerektirebilecek ağaçları budamak ve kesmek de dahil olmak üzere herhangi bir faaliyeti derhal durdurması veya durdurması talimatı verildi.

Yaklaşık 10 gün sonra ajans, şirkete, yuvalama döneminde hiçbir faaliyete izin verilmediğini belirten tabelalar yerleştirmesini emretti.

Karatavuk, bölgede Göçmen Kuş Sözleşmesi yasaları altında korunan bir kuş türüdür. (Rick Bremness / CBC)

Trans Mountain, siparişin, Esmer Nehri boyunca 900 metrelik bir alana yuvalama döneminde verildiğini doğruladı.

Açıklamada, “Trans Mountain göçmen kuş yuvalama alanları dışında ağaç temizleme faaliyetleri yürütmeye çalışırken, bu her zaman pratik olmuyor.” Denildi.

Şirkete göre, alanda kısıtlanmayacak her şey devam edecek.

Ek olarak, Aralık 2022’nin beklenen tamamlanma tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Olası ek maliyetler hakkındaki soruları yanıtlamadı.

Anna Hummingbird ve bölgede bulunan ötücü serçeler, çam istiridyeleri, robin ve siyah kaplı tavuklar gibi diğer kuş türleri, Göçmen Kuş Sözleşmesi Yasası kapsamında korunmaktadır.

Şirket, yuvalama mevsiminde göçmen kuşların rahatsızlığını nasıl azaltabileceğini belirlemek için Kanada’nın çevresi ve iklim değişikliği ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Raporda, “Göçmen kuşları ve yaşam alanlarını korumaya yönelik dağ ötesi politikalar ve uygulamalar, paydaşlar ve topluluklar ile istişare içerisinde geliştirildi ve federal ve eyalet düzenleyicileri tarafından kapsamlı bir şekilde gözden geçirildi” denildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *