Federal bütçe taahhütleri olmadan su ve toprak korumasını genişletme sözü boş

Bu sütun yorumlanmıştır Gauri Sernivasan, Mandy Gull ve Jacqueline Scott. Sreenivasan, Nature Canada’da Politika Direktörüdür. Gül, Kerry yönetiminin Genelkurmay Başkan Yardımcısıdır. Scott, Toronto Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve Black Outdoors’un kurucusudur. CBC yorumları bölümü hakkında daha fazla bilgi için lütfen SSS bölümüne bakın.

Federal hükümet, ülke olarak salgından çıkmamızın önünü açacak bir bütçeyi onaylamak için çok çalışıyor. Bu nedenle farklı bölge ve sektörlerden ve yerli, siyahi, ırksal ve LGBTQ2IS + topluluklarından 50 kadın lider Maliye Bakanı Christia Freeland’a Yazmak Bu hafta ona doğanın iyileşmesinin bizim için çok önemli olduğunu hatırlatıyoruz.

COVID-19 salgını bir yıldan fazla bir süredir sağlığımıza ve refahımıza, ekonomimize ve toplumlarımıza zarar veriyor. Düşük gelirli ve işçi sınıfından kadınlar, özellikle yerliler, siyahlar ve diğer ırksal topluluklar, “sonbaharda” sadece iş kayıplarına değil, aynı zamanda okulları kilitleyip kapatmanın getirdiği fiziksel ve zihinsel strese de katlandılar. Cephedeki işçilerden şiddet ve ağır talepler.

Salgın, değer verdiğimiz şeyleri ve herkes için daha sağlıklı ve daha adil bir gelecek sağlayan temel destek sistemlerini yaratma ve bunlara yatırım yapma acil ihtiyacını ele alıyor.

Ve çok eski zamanlardan beri olduğu gibi, salgın boyunca, en temel ve temel destek sistemimiz doğa olmuştur.

Filizlerin filizlenmesi ve kuşların bu baharda geri dönmesiyle, insanlar güvenli bir şekilde dışarı çıkmanın daha fazla yolu ve birbirleriyle ve toprakla yeniden bağlantı kurma şansından memnun. Doğanın sürekli yenilenme kapasitesine hayret ederken, ormanlardan, sulak alanlardan, okyanuslardan ve onları tutan vahşi yaşamdan gelen doğal destek sistemleri tehlikeli bir şekilde tükeniyor. daha fazla Yalnızca Kanada’da 600 vahşi yaşam türü Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Kanada’da doğa krizde – biz de öyleyiz.

Maliye Bakanı Christia Freeland, Avam Kamarasında yaptığı açıklamada, federal bütçeyi 19 Nisan’da Liberal hükümetin belirleyeceğini duyurdu. 0:41

READ  Poundmaker Cree Nation, bufaloları geleneksel topraklarda ağırlıyor

Freeland Sekreterine yazdığı bir mektupta, ülkenin dört bir yanından kadın liderler bir araya gelerek federal hükümeti ortak geleceğimiz için doğaya yatırım yapmaya çağırdılar. Önde gelen imza sahipleri arasında Indigo Inc. CEO’su yazar Margaret Atwood, eski Cypular Affairs Büyükelçisi Heather Risman, Kanada Çevre Tıp Derneği Başkanı Mary Simon, Melissa Lam ve diğerleri yer alıyor.

Salgın gibi, yerli kadınlar da siyah ve ırkçı ve onların toplulukları Orantısız bir şekilde etkilendi Çevresel hasar ve iklimsel rahatsızlıklar nedeniyle ve Çok eşitsiz Güvenli ve gelişen doğal alanlara erişim. Doğa aynı zamanda kadınların ve onların toplumlarının ekonomik faaliyetlerini ve istihdamını kıyıdan kıyıya kaydeder.

Yerli bilgi sistemleri ve Batı bilimleri bize, insanlar ve doğal dünya arasındaki arayüze dikkat etmemenin bizi büyük riske attığını söylüyor. Habitat tahribatı ve karbon emisyonları, gelecekte virüs salgınları, iklim kaosu ve temiz hava, su, gıda, sağlık ve kültürel bağlantı sağlayarak tüm yaşamı destekleyen doğal sistemlerin sürekli çökmesi olasılığını artıracak. .

Ama umut var.

Bu, federal hükümetin onu korumaya yönelik kamu taahhüdüdür. % 25 Kanada Dünya ve Okyanus 2025’e kadar ve bunu sağlamak için dünyaya liderlik edin Gezegenin% 30 koruması 2030’a kadar, bir atılım sırasında 2050’ye kadar sıfır net sürüm.

Yerli haklarına saygı ve yerli koruma için gerçek desteğin bu programlarda kilit bir rol oynaması gerektiğine kuvvetle inanıyoruz. Aslında yerli kadınlar topraklarındaki ekosistemi savunmaya, restore etmeye ve korumaya çalışıyor ki bu hepimizin çıkarına.

imzalayanlar Açık mektup Freeland Sekreterinden, toprak, tatlı su ve okyanusların korunmasını genişletmeye yönelik yatırımın federal bütçe için bir öncelik ve Kanada’nın tarihi doğası ve iklim taahhütleriyle orantılı bir düzeyde olmasını sağlaması istendi.

READ  Bazı hukuk uzmanları, yeşil ışıkta bir karbon vergisi zaferinin federal yetkileri "genişletmek" için yeterli olmadığını söylüyor
Başbakan Justin Trudeau ve yönetimi, 2025 yılına kadar Kanada’nın topraklarının ve okyanuslarının yüzde 25’ini koruma taahhüdünde bulundu. (Sean Kilpatrick / Kanada Basını)

Ayrıca şu numaradan aramayı Yeşil Bütçe Koalisyonu Beş yıl boyunca minimum 4,8 milyar dolarlık yatırım için, aşağıdakiler için destek dahil: Yerel korunan ve korunan alanlar Ve Guardian programları.

Bu olmadan, doğa ve iklim konusunda küresel liderlik vaadi ıssız kalacak ve gelecek nesillerin ve tüm türlerin hak sahibi oldukları kısa ve sağlıklı bir geleceğe sahip oldukları sağlıklı bir geleceğe sahip olacağız.

Doğaya yapılan güvenilir federal yatırımlar, ABD Başkanı Joe Biden’in geleceğinde başımızı dik tutmamızı sağlıyor. Liderin İklim Zirvesi, Ve Kanada’ya iklim savunmasında bir cephe hattı olarak küresel doğa korumaya ciddi bir bağlılık sergileme fırsatı sunuyor.

Yerlilerin bin yıldır anladığı gibi, insanlar doğanın üzerinde değil, ayrılmaz bir parçasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, doğa ilerlemezse, ekonomilerimiz ve toplumlarımız büyüyemez.

Doğa bu bahar boyunca yaşamsal desteğini yenilerken, federal hükümeti, hepimizi ayakta tutan toprak ve suyun korunması ve restorasyonuna yatırım yapmamızı sağlamaya çağırıyoruz.Siyah Kanadalıların deneyimleri hakkında – siyah karşıtı ırkçılıktan siyah toplumdaki başarıya kadar – daha fazla bilgi edinmek için Kanada’da siyah olmaya bakın, Siyah Kanadalıların gurur duyabileceği bir CBC projesi. Burada daha fazla hikaye okuyabilirsiniz.

(CBC)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *