Facebook Kanada şefi, Avustralya tarzı haber ödeme kurallarını reddetti

Facebook Kanada başkanı, yayıncıların sitelerine bağlı haber içeriği için ödeme yapmalarını gerektiren yasaların sosyal medya fraksiyonu için en kötü durum senaryosu olacağını söylüyor.

Kevin Chan, bugün bir parlamento komitesine yaptığı açıklamada, bu tür düzenlemelerin özgür ve açık interneti yasakladığını söyledi. Facebook’un şu anda trafiği sitelerine yönlendirerek eski medyayla savaştığını söyledi.

Geçen ay Facebook, dijital devleri geleneksel haber şirketlerine gazetecilik ücretlerini ödemeye zorlayan yeni kurallara yanıt olarak Avustralya’daki işletim sistemiyle ilgili tüm haberleri kararttı.

Başbakan Justin Trudeau ve Avustralyalı mevkidaşı, Facebook Avustralya hükümeti ile değiştirilmiş yasa tasarısı üzerinde bir anlaşmaya vardıktan sonra, web devinin gelirinin geliştiricilerle ve medyayla daha adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için “eşgüdümlü çabaları” sürdürmeyi kabul etti – hala bu teknolojiyi gerektiriyor – Titanlar, içerik için nakit paradan fazlasını alır.

Yeni Demokrat Heather McPherson, Web devlerini ve Liberal hükümeti Big Tech ile yerel medya ve Kanadalı vergi mükellefleri pahasına işletim sistemlerinin kârlarını koruyan “samimi bir ilişki” kurmakla suçluyor.

Chan, Facebook Kanada’nın altı yılda sürdürülebilir iş modellerine 18 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı.

Ancak Chan Pazartesi günü milletvekillerine verdiği demeçte, benzer bir Avustralya yasası “gerçekten başka seçeneğimiz yoksa asla yapmak istediğimiz bir şey değildir” dedi.

Milletvekilleri ayrıca çevrimiçi nefret söylemi ve COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgilendirme konusundaki endişelerini dile getirdi – Chan, şirketin ifade özgürlüğüne saygı duyarak çözmeye çalıştığını söylediği iki sorun.

Miras Bakanı Steven Gilbo, hükümetin Kanada’daki medyayı düzenlemede sosyal medya platformları ve diğer büyük İnternet tabanlı içerik sağlayıcılarının yarattığı zorluklara üç kat yanıt verdiğini söyledi.

Bu cevabın bir kısmı, yayın rejimini modernize etmek için Avam Kamarası’nda bulunan yasa tasarısıdır, ikinci kısım ise şu anda büyük internet şirketlerini vergilendirmek ve dolayısıyla geleneksel medya şirketlerinin Finansmanını nasıl destekleyeceğidir.

READ  17 Koreli markanın deneyi bize Buttergate'in arkasındaki bilimden bahsetti

Çevrimiçi nefret, üçüncü kolu oluşturur. Küresel gözlemciler, Facebook’un Yeni Zelanda’daki Christchurch Camii’nde ateş edilmesinden Myanmar’daki Rohingya azınlığına yönelik ölümcül askeri şiddete ve Kanada’daki ırkçı paylaşımlara kadar değişen trajedilerdeki rolünü sorgulamaya devam ediyor.

Facebook, Kanada basınındaki gazetecilik pozisyonlarını destekleyen bir bursa sponsorluk yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *