Emisyon hedefleri hakkında sorulan Freeland, endüstrinin karbon yakalama programlarını “turbo şarj ettiğini” söylüyor.

Başbakan Yardımcısı ve Hazine Bakanı Christia Freeland, geçen haftanın federal bütçesinin bir parçası olarak önerilen önlemlerin karbon tutumu “turbo şarjına” yardımcı olacağını söyledi ve bir hukuk profesörü bunun haftalar ve aylar sürebileceğini söyledi.

Bütçenin bir parçası olarak açıklanan tedbirler, yedi yıl boyunca araştırma ve geliştirme için 319 milyon $ ‘ın yanı sıra karbon yakalama için bir vergi kredisini içeriyordu.

Pazar günü CBC siyasi muhabiri Rosemary Barton, Freeland’a federal hükümetin sera gazı emisyonlarını azaltma hedefinin yükseltildiği Alberta gibi illerden nasıl alışveriş yapacağını sordu.

Freeland Pazar günü yayınlanan bir röportajda, “Bu, ülke çapındaki insanlara tüm ekonomimizin enerji sektörüne bağlı olduğunu söylemek için iyi bir fırsat,” dedi. Barton Rosemary Canlı.

“Enerji sektörü GSYİH’mızın çok büyük bir parçası, ihracatımızın büyük bir parçası ve cari işlemler dengemiz için çok çok önemli.”

Freeland, bütçenin karbon vergisi kredileri de dahil olmak üzere sera gazı emisyonlarını azaltmada enerji sektörünü desteklemeye yardımcı olacak “gerçekten temel önlemleri” içerdiğini söyledi.

Freeland, “Alberta için iyi olacak, enerji sektörü için iyi olacak ve bunun üzerinde çalışmayı gerçekten dört gözle bekliyorum” dedi.

“Finansman açıklandığından beri bazı Alberta enerji liderleriyle temas halindeyim ve onlar da bunun üzerinde çalışmaya hevesli olduklarını söylüyorlar.”

Vurgu konusu

Calgary Üniversitesi’nde enerji hukuku uzmanı olan Kristen van de Bizenbos, Freeland’ın, serbest bırakmanın amacını tartışmak yerine, Kanada Yüksek Mahkemesi’nin karbon vergisi üzerine verdiği son kararın ayrıntılarına odaklanmış olabileceğini söyledi.

“Ne zaman [the court] Van de Bizenbos, “Karbon vergileri konusundaki tartışma, federal bir otorite olarak daha rahat görünmelerinin nedenlerinden biridir.” Diyen Van de Bizenbos, eyaletlere çok sayıda yetki verdiğini de sözlerine ekledi.

Van de Bizenbus, tüm illerin asgari geri döndürmez kilidi karşılaması gerektiğini kaydetti.

READ  Derin uzayda gıda yetiştirmek yeni bir sınır ve Kanadalılar sınırlarını test ediyor

“Bunu yapmanın birkaç yolu var. Bu yüzden bundan şüpheliyim [Freeland] İllerin tam olarak ne yapması gerektiğini söylemek yerine, illeri desteklemeye olan vurgusunu sürdürmek istedi. “

“Bu, bazen yapmayacakları anlamına gelmez, ancak yine de illeri cezalandırması karşılığında illerle çalışmayı vurgulamaya çalıştığını düşünüyorum.”

Edmonton’un kuzeyindeki Upfordder, Scottford’da Shell Canada karbon tutma ve depolama projesi. Calgary Üniversitesi’nde enerji hukuku uzmanı olan Kristen van de Bizenbos, fikrin, federal hükümetin her zaman herkesin memnun olduğu çözümlere götürmeyen ortak bir yol görmesi olduğunu söylüyor. (Jason Francon / Kanada Basını)

Van de Bizenbos, Freeland’ın karbon yakalama teknolojisi için finansal desteğe yaptığı vurgunun, potansiyel ekonomik artış göz önüne alındığında yutulması daha kolay bir hap olabileceğini söyledi.

Ancak çevre grupları da dahil olmak üzere bazıları, karbon tutmanın desteklenmesinin fosil yakıtlardan uzaklaşmayı geciktirebileceğini ve şirketlerin (CCS) kullanılırken temelde bugün olduğu gibi devam etmek için karbon tutma ve depolama teknolojisini kullanmalarına izin verebileceğini savunuyor.

Van de Bizenbos, “Öyleyse, bunun federal hükümetin gönderdiği başka bir mesaj olduğunu düşünüyorum” dedi.

CCS’nin bir mesaj daha gönderdiğini vurgulayan Van de Bayenbus, federal hükümet düşük karbonlu enerji kaynaklarına agresif bir geçiş için umut verse de bunu söyledi.

“[It’s] Federal hükümetin, bazı illerdeki insanların karbon vergileri yoluyla bazı endüstrileri ortadan kaldırmaya çalıştıkları yönündeki korkularını gidermesinin bir yolu var. “

Bir işbirliği unsuru

Montreal Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Duane Bratt, iklim hedefleri ile ilgili soruların başbakan ve çevre bakanına yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

“İllerin işbirliği olmadan bu hedeflere nasıl ulaşıyorlar?” Diye konuştu. Dedi. “Özellikle kişi başına en yüksek sera gazı emisyonuna sahip değil, aynı zamanda ülkedeki en yüksek sera gazı emisyonuna sahip olan Alberta.”

Alberta hükümeti tarafından CCUS teknolojilerini keşfetmek için istenen 30 milyar dolarlık bütçeyi sağlamadı. Ancak Barat, federal ve eyalet hükümetleri arasında işbirliği işaretlerinin ortaya çıktığını söyledi.

“Özellikle karbon vergisi dilekçesine Yargıtay tarafından karar verildiği için, insanlar ilerlemeye ve işbirliği için alanlar bulmaya çalışıyorlar.” Dedi. “Böylece karbon adsorpsiyonu ekleyebiliriz, küçük modüler reaktörler ekleyebiliriz.”

İzle | Siyaset bilimci Duane Bratt, karbon sonrası vergi kararına ilişkin federal ve eyalet hükümetleri arasındaki ilişkiyi tartışıyor:

Montreal Royal Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Duane Bratt, eyalet ve federal hükümetlerle enerji işbirliği alanlarını tartışıyor. 0:53

Bratt, Alberta Dışişleri Bakanı Sonia Savage ile olumlu ilişkiler içinde olan Federal Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus Oregon gibi başka ilerleme işaretleri de olduğunu söyledi.

Barat, sektörün sera gazı emisyonları açısından “her iki hükümeti de geçtiğini” sözlerine ekledi.

“Büyük şirketler, küresel olarak faaliyet gösteren veya küresel yatırıma güvenen büyük şirketler, karbon ayak izlerini azaltmaları gerektiğinin çok farkında olduklarını düşünüyorum” dedi.

Federal hükümet, önümüzdeki 90 gün boyunca paydaşlarla karbon vergisi teşvikleri konusunda çalışmayı planlıyor ve istişare tamamlandığında daha fazla ayrıntı açıklayacağını söyledi.

Barton Rosemary’nin tüm bölümlerini canlı olarak izleyebilirsiniz. CBC Gem, CBC akış hizmeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *