COVID-19 fotoğrafınız neden düşündüğünüzden daha koruyucu?

Bu, size e-postayla gönderilen tıp ve sağlık bilimleri haberlerinin haftalık bir özeti olan ikinci yorumdan bir alıntıdır. Aboneler her cumartesi sabahı. Henüz abone olmadıysanız, tıklayarak yapabilirsiniz. Buraya.


Aylarca süren endişeli bekleyişin ardından, yeni aşılanmış Kanadalıların çoğunun cevaplardan çok soruları var – COVID-19 aşısına karşı ne kadar koruma sağlarım, ikinci bir fotoğraf ne zaman çekilir ve güvenle ne yapabilirim?

Joseph Hospice Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar doktoru ve McMaster Üniversitesi’nde doçent olan Dr. Zin Chagla, “Bu fil odada,” dedi. “Herkes bunu soruyor.”

Henüz tüm cevaplara sahip olmasak da, ikinci bir fotoğraf çekene kadar rahatlamanıza yardımcı olabilecek bazı ümit verici erken işaretler var.

İkinci atışa kadar ne kadar korunuyorum?

The Lancet’de yeni bir çalışma İngiltere’de Aralık’tan Şubat’a kadar 23.000’den fazla aşılanmış sağlık çalışanı, Pfizer-BioNTech aşısının COVID-19’u ilk dozdan üç hafta sonra önlemede en az% 70 etkili olduğunu buldu.

Lancet’te başka bir çalışma Aynı dönemde İskoçya’da 1,3 milyondan fazla insan, Pfizer atışının, ilk dozdan dört ila beş hafta sonra COVID-19 nedeniyle hastaneye yatmayı önlemede% 90’dan fazla etkili olduğunu buldu.

  • QC CBC News için bir corona virüsünüz veya bir haber öğeniz var mı? E-posta: Covid@cbc.ca veya yorumlarda bize şimdi katılın

Mahallelerde yaşayan insanlar, Çarşamba günü Toronto’nun Downsview Arena bölgesinin dışında yağmur yağan COVID-19’u bulaştırma konusunda daha büyük risk altında görünüyor. (Evan Mitsui / CBC)

Bu çalışmada, AstraZeneca-Oxford aşısı da aynı popülasyonda analiz edildi ve COVID-19’dan hastaneye yatışı önlemede% 88’in% 88 etkili olduğunu gösterdi.

Dr Samon Chakrabarti, “İnsanlar aşı hakkında düşünüyor, ilk dozun yarısına kadar doldurduğunuz bir bardağınız var ve ikinci kez dolduruyorsunuz – ama durum bu değil,” dedi. Mississauga’daki Trillium Health Partners’ta Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı, Ent.

“Dört hafta veya daha uzun bir süre içinde, muhtemelen hala bağışıklığınız var ve ikinci doz … mevcut bağışıklığı alıyor ve bir şekilde güçlendiriyor.”

Dalhousie Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve Kanada Aşı Merkezi ve Saskatoon Aşı ve Bulaşıcı Hastalıklar Örgütü’nde bir virolog olan Alison Kelvin, bağışıklık sistemini ikinci bir vuruştan, yapabileceğiniz bir deney için “revizyona” yükseltmeyi benzetiyor.

“Hafızanızdaki bu bilgiyi güçlendirir ve onu güçlendirmemiz gereken şey bu – uzun vadeli tepkiye ve bizi koruyan antikorlara sahip olduğumuzdan emin olmak için” dedi. “Ancak daha uzun sürmesini sağlamak için güveni artırmak için geri dönmeliyiz,” diye ekledi.

Kelvin, bu ilk bağışıklık tepkisinin ne kadar süreceğini henüz bilmiyor olsak da, aşı ile ilgili önceki çalışmalardan ikinci dozun genellikle daha etkili olduğunu öğrenebileceğimizi söyledi.

Chakrabarti, “Bu, birkaç dozda sahip olduğumuz ilk aşı değil” dedi. “Hepatit A aşısıyla, genellikle altı ila 36 ay sonra ikinci bir doz verebilirsiniz.”

İkinci fotoğrafı ne zaman çekeceğim?

Mart ayında, Kanada Ulusal Güvenlik Danışma Komitesi (NACI), COVID-19 aşılarının ikinci dozlarının ertelenmesi Dört aya kadar – dünyadaki herhangi bir ülke tarafından bugüne kadar bilinen en uzun mesafe.

NACI, gözden geçirilmiş kılavuzların o sırada Kanada’daki aşı kısıtlamaları hakkındaki gerçek dünya kanıtlarına ve gerçeklere ve ayrıca British Columbia Hastalık Kontrol Merkezlerinden elde edilen bulgulara dayandığını söyledi. Aslında, aşının bir dozu daha etkiliydi Başlangıçta gösterilen klinik çalışmalardan.

Chagla, “İlk dozda derin bireysel etkiler var. İki doz stratejisi kadar iyi değiller ve bunu hepimiz biliyoruz,” dedi. “Ama NACI bu stratejiye girdiğinde, uzun vadede neye benzediğine dair hiçbir veri olmadığını düşünüyorum.”

İzle | COVID-19 aşılarının ikinci dozundaki gecikmenin arkasındaki bilgiler:

Federal hükümet bilim adamları, COVID-19 aşı gecikmelerinin sonraki dozlarındaki gecikmeleri desteklediler – birkaç ilde bunu zaten yapmıştı – ve devam eden araştırmalar, tutarlı bir stratejinin bazı faydalarını gösteriyor. 2:04

Chagla, “Artık ilk dozun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey öğreniyoruz ve ayrıca COVID-19 aşılarının diğer insanlara bulaşmayı önleyip engelleyemeyeceğine de bakıyoruz” dedi.

Birleşik Krallık Halk Sağlığı tarafından önceden yayınlanmış yeni bir çalışmaHenüz araştırılmamış olan, tek doz Pfizer veya AstraZeneca aşısından üç hafta sonra virüsün ailede bulaşmasının% 39 ila 49 oranında azaldığını gösterdi.

Chakrabarti, bunun, COVID-19 aşısının sadece ilk dozunun bile virüsün yayılmasını ve enfekte olanlarda hastalığın şiddetini önemli ölçüde azalttığını gösteren büyüyen bir çalışmanın parçası olan “mükemmel bir işaret” olduğunu söyledi.

“Bu, başlangıçta ilk dozun çoğu insan için daha iyi bir strateji olduğunu gösteriyor, çünkü yine de iyi bir korumaya sahip olacak.” Dedi.

İlk dozdan sonra COVID-19 alabilir miyim?

Kanada’nın halk sağlığı müdür yardımcısı Dr. Howard Najo Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, daha fazla Kanadalı aşılanırken, antikorların yapımından iki hafta sonra enfeksiyon vakaları olabileceğini söyledi.

“Hiçbir aşı% 100 etkili değildir” dedi. “Yüksek nüfus ve aşılanmış milyonlarca Kanadalı göz önüne alındığında, kesinlikle bir şeyler olacağını tahmin ediyoruz.”

Imperial College London’dan yeni bir çalışma Science dergisinde yayınlandı Cuma günü, daha önce COVID-19 olan kişiler dışında, Pfizer aşısının tek bir dozunun çeşitli endişelere karşı korunmak için yeterli bir bağışıklık tepkisi sağlayamayabileceği bulundu.

Ancak bu çalışma, Birleşik Krallık’taki bir sağlık çalışanından alınan bir kan örneğinin laboratuar testine dayanıyordu ve gerçek dünyaya mutlaka tercüme edilmeyebilir.

Ancak Najou, her düzeydeki Kanadalı halk sağlığı yetkililerinin aşının etkinliğini tehlikeye atıp atmayacağını belirlemek için çeşitli türlerdeki “aşıdan kaçış” konusunu incelediklerini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Halk sağlığı müdür yardımcısı Howard Najo, “Kanadalılar ne kadar çok aşılanırsa, antikorlar yapıldıktan iki hafta sonra COVID-19 enfeksiyonu vakalarının çıkma olasılığı o kadar artar” dedi. (Kanada Basını)

Tek bir dönüşle güvenle ne yapabilirim?

Kanada nüfusunun yaklaşık üçte biri Şu anda en az bir doz COVID-19 aşısı almış, ancak Kanada henüz ikinci bir aşı beklerken neler yapabilecekleri veya yapamayacakları konusunda herhangi bir resmi rehberlik sunmadı.

Pek çok Kanadalı, bir yıl sonra ciddi halk sağlığı önlemlerinin ailelerinde diğer aşılanmış kişileri güvenli bir şekilde görebileceklerini veya COVID-19 için genellikle daha az risk altında olup olmadıklarını merak ediyor.

Chagla, ilk aşı dozunu güvenle kullanabilen kişiler için gerçekçi halk sağlığı yönergeleri sağlamanın yasalarını büyük ölçüde engelleyebileceğini söyledi.

“Bir paketin parçası olarak kullanın – aşılanmış kişiler arasında açık havada toplantıları sınırlama potansiyeli, halk sağlığı önlemlerini alacak kadar yüksektir” dedi.

“Çünkü aşılanan paket artı mesafe artı o kişinin riskini azaltmak için tüm kuyrukların dış mekan havalandırma türü.”

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Bu hafta, aşılanmış kişiler için tamamen yeni yönergeler açıkladı ve belirli ortamlarda veya evde her iki fotoğrafı da alan diğer kişilerle maske takmak zorunda olmadıklarını söyledi.

İzle | İller, arz arttıkça aşı uygunluğunu artırır:

Kanada, COVID-19 aşısında önemli bir artışa hazırlanırken, Quebec, Ontario ve BC dahil olmak üzere daha fazla eyalet aşı uygunluğunu genişletme planlarını duyuruyor. 1:56

Ancak Kanada’nın aksine, Amerika Birleşik Devletleri ikinci dozları dört aya kadar erteledi. Yönergeler değiştikten ve Kanadalılara yaklaştıktan sonra aylarca bu yıllara cevap vermek daha zor oldu. 15 milyon doz Yönetildi

Chakrabarti, “Üçüncü dalganın ortasındayız ve yüzümüzün önünde bir COVID duvarımız var, ancak buradan bir yol haritamızın ve çerçevemizin olması önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İnsanların kapalı kapılar ardında toplandığını biliyoruz ve bence en iyi yol insanlara sürekli evde kalmalarını söylemektir … Bu noktada Kanadalıların güvenine sahip olmalısınız.”


Her Cumartesi sabahı ikinci yorum bülteninin tamamını okumak için abone olun buraya tıklayın.


Bu hikaye hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Yorumlara elimizden geldiğince yanıt veriyoruz.


READ  Çalışma, eski Ontaryalıların COVID-19 efsanesini yaymaya daha fazla dahil olduğunu gösteriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *