Belgeler, Hazine Bakanlığı’nın Facebook’un dijital para birimi ile ilgili sorunları araştırdığını gösteriyor

İçişleri Bakanlığı belgeleri, yetkililerin Facebook’un planlanan dijital para biriminin Kanada’nın finansal istikrarı üzerindeki etkisinden derin endişe duyduğunu gösteriyor.

Yetkililer, geçtiğimiz yaz bir notta, sosyal medya şirketinin finansal sistemdeki pek çok endişesini ve dijital para birimi riskini henüz ele alamadığına inandıklarını yazdı.

Kanada basını tarafından Bilgiye Erişim Yasası kapsamında alınan Temmuz ayı açıklayıcı notunda da hükümetin riskleri azaltmak için seçenekler üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Yetkililer, Bitcoin gibi rakipler hakkında daha az endişe duyuyor gibi görünüyordu – bir notta, çeşitli nedenlerle Kanada’nın günlük ticaretinde pek bir rol oynamadığını söyledi.

Bitcoin’in aksine, Facebook’un teklifi, değeri daha değişken olan ve yayınlandıktan sonra yüz milyonlarca sosyal medya devi kullanıcısı tarafından kolayca kullanılabilen “istikrarlı bir bitcoin” dir.

Kullanım kolaylığı ve değer istikrarı, hükümetlerin ve Kanada Bankası gibi merkez bankalarının para birimiyle bu kadar ilgilenmesinin nedenleri arasındadır.

Finans ve sigorta şirketlerine blockchain teknolojisi konusunda danışmanlık yapan Doctrina’nın CEO’su Moon Jern, politika yapıcılar için asıl endişenin küresel dijital para biriminin kabulü üzerindeki kontrolün kaybedilmesi ve bankasız bir aracı olarak kullanılması olduğunu söyledi. .

Facebook’un dijital para biriminin arkasındaki topluluk – ilk olarak Libra ve şimdi Diem olarak adlandırıldı – onu sürekli olarak nakit ve devlet tahvilleri ile destekledi ve çeşitli dijital işletim sistemlerine bağladı, böylece düşük transfer maliyetleri için erişiminizi hızlı ve kolay bir şekilde artırabilir.

Dernek, ülkelere doğru düzenlenmiş bir yol izlemek istediğini de söyledi. Paydar Kevin Facebook, iki yıllık geliştirme sürecinde değişikliklere uğradı. Açıklayıcı notu yazan yetkililer, değişikliklerin hükümetin endişelerini gidermek için başlatıldığına inandıklarını, ancak bunları tamamen ortadan kaldırmadığını söylediler.

Zamanın Hazine Bakanı Bill Moreno’nun endişeleri arasında “kara para aklama ve terör finansmanı, sağlam yönetim, rezerv istikrarı ve para politikasının rezerv para birimlerine transferi” vardı.

READ  Tam iklim değişikliği metaforu için sürekli araştırma

Jerin, çeşitli yetki alanlarındaki endişelerin, Bitcoin fiyatının son zamanlarda arttığı göz önüne alındığında, madeni paraların istikrarlı enflasyon risklerinin nasıl yönetileceğiyle ilgili olduğunu söyledi.

Dijital para birimi üzerinde çalışan BoC

Kanada Bankası, “Looney Digital” adını verdiği şey üzerinde çalışıyor. Banka, dijital para birimi değil, yalnızca basılı faturaları tasarlamak, düzenlemek ve dağıtmak için parlamento tarafından lisanslanmıştır.

Merkez bankası dijital para birimi konusundaki çalışmalarını hızlandırdı, ancak Jarin, ülkenin herhangi bir önemli karar vermeden önce diğer ülkelerin ilk önce ne yaptıklarını görmesini beklediğini söyledi.

“Biraz daha muhafazakar olan Kanada, diğer ülkelere göre daha uzun sürecek. Bence dünyada neler olup bittiğini gerçekten görmeye çalışıyorlar” dedi.

Bir grup kurum ve federal kurum, yetkililer endişelerini mevcut veya yeni düzenlemeler veya kanunlar yoluyla nasıl ele alacaklarını düşünürken paranın sürdürülebilirliğini inceliyor.

Blockchain ve dijital para birimleri konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Addison Cameron-Hoff, “Yerli sabit para birimleri halihazırda birden fazla düzenleme katmanıyla karşı karşıyadır” dedi.

Yüzlerce sanal para satıcısının federal olarak kaydolması gerektiğini belirtti. Halka dijital para birimleri satarlarsa, ildeki tüketiciyi koruma kanunlarına tabi olabilirler. Diğer işletmelere yapılan ticari işlemler, federal kara para aklamayı önleme yasalarına tabidir.

Cameron-Hoff, “Bu sektördeki şirketlerin örtüşen ve kendileri için farklı yükümlülükler yaratan birkaç farklı yasayla uğraşmak zorunda kaldığı durumdur ve daha sonra bunların kullanımını etkileyen yasalar vardır” dedi.

Sabit para sektörünün nispeten küçük olduğunu söyledi. Cameron-Hoff, şirketlerin düşük marjları ve yüksek yasal maliyetleri olduğunu ve toplam geliri yılda sadece birkaç yüz milyon dolar olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *