11 yaşındaki oyuncu, mühendisin tasarım gözü sayesinde artık küçük hokey oynayabilir.

11 yaşındaki Carter Burton, solak bir hokey eldiveni tasarlayan yaratıcı bir mühendis sayesinde artık küçük hokey oynayabilir. (Colin Connors / CBC)

King Point, NL’den Carter Burton, serebral palsili 11 yaşındaki bir çocuk için özel olarak bir eldiven tasarlayan bir mühendis yüzünden küçük hokey oynamayı hayal ediyor.

Şimdiye kadar Burton, gerçekten sevdiği bir oyuncu değil, oyunun hayranıydı. Montreal Kanadalıları takip ediyor ve en sevdiği oyuncu kaleci Carrie Price’ın hokey kartlarını, tişörtlerini ve posterlerini topluyor.

Burton, CBC News’e Springdale Stadyumu’ndaki bir banktan “O en iyilerden biri. O bir gösteri yapıyor” dedi.

Konuşma sırasında Burton, hayalini kurduğu şeyi yapıyordu: bir hokey kampı için mükemmel.

Kanada’da küçük hokey ve Kanada ile oynamaya giden yol, Burton için zorluklar yarattı. Burton’ın serebral palsisinin şekli sol elini etkiler, yani parmaklarını fiziksel olarak normal bir hokey eldiveninin ayırıcılarına koyamaz.

Bu hevesli golcü, üç yaşından itibaren patenlerde görünmesine rağmen hiçbir zaman hokey dışında topla oynamadı.

Burton, Newfoundland (MUN) Üniversitesi’nden emekli mühendislik profesörü olan ve Burton’ın hayallerini gerçeğe dönüştürmek için özel bir eldiven yaratan Leonard Lye’den yardım istedi.

Carter Burton, bir hafta önce hokey kampındaki ilk gününe hazırdı. Küçük hokey oynama hayali, St. Jones mühendisi Leonard Lee sayesinde gerçek oldu. (Colin Connors / CBC)

Lee, “Temelde tek yapmam gereken, ona uyan bir çift hokey eldiveni bulmaktı – 11 bebek eldiveni büyüklüğünde – bu biraz zaman aldı çünkü o sırada tüm dükkanlar kapalıydı,” dedi Lee. Eldiven yapımı

“Sonunda doğru boyutta bir çift bulduk ve sonra [had to] Beş parmağınızı bir bileziğe nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin. “

“Minnettarın Ötesinde”

Lee, MUN’da Değerli Profesör, Lee aynı zamanda St. Louis’deki Tetra Derneği’nde gönüllüdür. John’s – Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde engelli insanlar için yaşam yardımları tasarlayan ve inşa eden bir mühendis ekibi.

Eldiven projesinin çalışması toplamda yaklaşık iki hafta sürdü. Tetra Derneği ile çalışmanın bir hobi olduğu kadar işbirliği ve yaratıcılık için de bir fırsat olduğunu söyledi.

İzle | Leonard Lee tarafından tasarlanan Carter Burton’ı hokeyde ilk kez oynayın:

Carter Burton, ilk kez hokey oynamak için hiç tanışmadığı bir mühendisin yardımına başvurdu. 4:05

Ancak Burton ve annesi Charlene Burton için bu hediye çok daha fazla şey ifade ediyor. Hiçbiri Lee ile şahsen tanışmadı.

Charlene Burton, “Bu çok mantıklı, ona tüm arkadaşları gibi olma, buzda oturup oyunun tadını çıkarma fırsatı veriyor.”

“[We’re] “Çok teşekkür ederim, teşekkürler.”

Oğlu ilk kez donarken, Burton endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor. Ancak kemik kırıkları gibi yaralanmaların özellikle sol tarafında geri çekilebileceğini de sözlerine ekledi.

Carter’ın sakatlığının yaşlandıkça daha kolay hale geldiğini, ancak yeni vakaların çok fazla pratik gerektirdiğini söyledi.

Burton için mi? Hiç tanışmamış, bir hayalin gerçekleşmesine yardımcı olan bir adama ruhsat, sinirler ve basit minnettarlık olmadan korkmayın.

Leonard Lee, Burton’ın özel hokey eldivenlerini tasarlayan adamdır. (CBC)

“Çok teşekkür ederim. Artık senin sayende hokey oynama fırsatım var,” dedi Burton, Lee’ye teşekkür ederek.

“Onun sayesinde birçok yeni şey öğreniyorum ve hokeyi seviyorum.”

CBC News, St. John’da onunla konuştuğunda, video mesajının kaydı Lee’ye gösterildi. Duygular gözlerini doldurdu.

Lee, “Onunla daha önce tanışmadım, bu yüzden yüzünü görüyorum ve gerçekten çok minnettarım. Sanırım bunu yapmasının nedenlerinden sadece biri buydu,” dedi Lee.

“Demek istediğim, birisinin hayatını o kadar iyi hale getiriyor ki, istediklerini yapabilirler.”

CBC Newfoundland ve Labrador’dan daha fazla makale okuyun

READ  Diğer dünyalarda uçmanın yeni çağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *